Menu

Naturalna Kuchnia Inspiruje

Tak po prostu.

Olej lniany. Cudowne zdrowotne właściwości.

kuchnianaturalna

len2__Copy

 

Najwartościowszy olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum Linné, Linaceae). Ma żółty kolor  i charakteryzuje się intensywnym zapachem oraz lekko orzechowym smakiem.

Głównym atutem oleju lnianego jest bogactwo( aż 95%) niezwykle cennych dla nas nienasyconych kwasów tłuszczowych OMEGA-3, właściwa proporcja kwasów omega 3 do 6. Ponadto zawiera cenny dla zdrowia kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz mnóstwo witamin i minerałów.

 • Jednym z ważniejszych składników mózgu jest kwas tłuszczowy DHA, który zaliczany jest do grupy omega-3, a produkowany jest on z kwasu alfa-oleinowego, który to w oleju lnianym zajmuje ponad 60% wszystkich kwasów tłuszczowych. Obniżenie poziomu tego kwasu powoduje zachwianie stanów emocjonalnych, zakłóca naszą pamięć, powoduje problemy ze wzrokiem oraz wpływa znacząco na powstawanie schorzeń neurologicznych.

Olej lniany stosuje się jako skuteczny środek zapobiegawczy przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn. Pomaga również w przypadku postępujących schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane oraz uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę. Kwas alfa-linolenowy (ALA) jest podstawowym źródłem kwasu DHA, który jest jednym z ważniejszych składników mózgu. Niski poziom DHA połączony jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem  i występowaniem schorzeń neurologicznych.

Kwasy omega-3, w które bogaty jest olej lniany, łagodzą depresję, poprawiają naszą pamięć oraz koncentrację, ponieważ są one substratem do produkcji hormonów szczęścia, tj. serotonina i dopomina.

 • Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów omega-3 oraz omega-6 i  fitoestrogenów (szczególnie lignany) olej lniany rewelacyjnie wpływa na cykl miesiączkowy kobiet poprzez regulację proporcji hormonów w organizmie. Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z miesiączkowaniem, m.in.łagodzi ZNP, depresje, bóle głowy, podbrzusza, drażliwość i obrzęki. Olej lniany łagodzi objawy przekwitania i wspomaga czynności macicy, przez co może być pomocny w leczeniu bezpłodności.

 

 • Mężczyźni powinni stosować olej lniany pomocniczo przy leczeniu bezpłodności i w schorzeniach prostaty, a odpowiedzialne są za to ligniny występujące w oleju lnianym, które powodują ograniczenie rozrostu prostaty, a także zmniejszają trądzik i łysienie.

 

 • Olej lniany nieoceniony jest dla sportowców. Dzięki niemu składniki pokarmowe, które dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem zostają zamienione na energię, następuje wzrost mięśni oraz redukcja tkanki tłuszczowej podczas wysiłku fizycznego. Olej lniany bierze udział w transporcie tlenu oraz wytwarzaniu hemoglobiny, dzięki czemu zwiększa się wydolność i wytrzymałość organizmu, skraca czas regeneracji, gdyż krew przenosi więcej tlenu do komórek mięśniowych oraz umożliwia komórkom łatwiejsze absorbowanie składników pokarmowych tak bardzo potrzebnych do szybkiej regeneracji, dzięki niemu zostaje obniżona bolesność mięśni, przez co polepsza się ogóle samopoczucie i znaczne lepsze wykorzystanie pozostałych substancji odżywczych.

 

 • Szczególny skład oleju lnianego wspomaga procesy trawienne, aktywizuje przemianę materii, dzięki czemu tworzenie się kamieni żółciowych zostaje zahamowane, a nawet może nastąpić ich rozpuszczenie. Wzmacnia regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego.

Kwas alfa-linolenowy zawarty w oleju lnianym  obniża poziom trójglicerydów i "złego cholesterolu".  Kwasy z grupy omega-3 powodują podwyższenie poziomu tzw. "dobrego cholesterolu". Dzięki tym procesom olej lniany skutecznie zapobiega procesom miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnieniowej. Kilkuletnie badania naukowe wskazują, że skutecznie przeciwdziałają one powtórnemu zawałowi serca oraz działają antyarytmicznie. Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) zawarte w oleju lnianym wpływają na rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego.

Spożywanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko zgonu po przebytym zawale i ryzyko nagłej śmierci w wyniku zatrzymania krążenia.  Obniża liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia o około 30%.

 • Badania naukowe wykazały, iż kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach. Lignany zawarte w oleju lnianym są jednym z najsilniejszych antyoksydantów, mają one ogromną zdolność do wyłapywania i unieszkodliwiania wolnych rodników, które są jedną z głównych przyczyn powstawania nowotworów. Olej lniany umożliwia wytwarzanie w organizmie przeciwzapalnych prostaglandyn, których niski poziom jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd. Składniki oleju lnianego zmniejszają ryzyko raka prostaty. Badania przeprowadzone wśród pacjentów chorych na raka prostaty, którzy stosowali w diecie olej lniany przez około 5 tygodni wykazały spowolnione tempo podziałów komórek nowotworowych oraz wzrost szybkości ich obumierania.

 

 • Olej lniany pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zmienione proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie. Przy niedoczynności tarczycy kwasy omega-3 przyspieszają przemianę materii, przez co nasz organizm spala więcej tkanki tłuszczowej, dzięki temu nie odkłada się ona w szybkim tempie. w organizmie. Poprzez podniesienie poziomu energii kwasy omega-3 wręcz zachęcają do wysiłku fizycznego. Wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby.

Składniki oleju wzmacniają układ immunologiczny, zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, aktywizują podziały komórkowe. Olej lniany zawiera NNKT, które biorą udział w produkcji związków przeziwzapalnych, których niski stan w organizmie może powodować przewlekłe stany zapalne stawów, czy jelita grubego. Regularne stosowane oleju lnianego może przynieść istotną poprawę w leczeniu stanów zapalnych organizmu.

 • Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom olej lniany ma zastosowanie w leczniczym masażu skóry, odżywiając ją i nadając jej elastyczność. Zastosowanie NNKT wpływa na poprawę leczenia różnego rodzaju chorób skóry, w tym egzemy i łuszczycy.  Olej lniany polecany jest dla skóry suchej z objawami łuszczenia, mało elastycznych, szorstkich. Kwasy omega-3 aktywizują procesy likwidujące skutki nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, co powoduje suchość i akantozę(pogrubienie warstwy kolczystej nabłonka wielowarstwowego płaskiego, przede wszystkim naskórka).  W przypadku skóry tłustej odpowiednia ilość kwasu alfa-linolenowego gwarantuje właściwą płynność łoju skórnego i jego równomierne rozprowadzanie na powierzchni naskórka. Nie dochodzi wówczas do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników. Lignany zawarte w oleju lnianym hamują aktywność enzymu uczestniczącego w przekształcaniu testosteronu do dihydrotestosteronu, powodującego łysienie u mężczyzn.

 

 • Olej lniany świetnie wpływa na zdrowie, wygląd skóry i sierści zwierząt.

 

len4__Copy1

 

"Pionierką badań nad olejem lnianym, a w szczególności zawartymi w nim kwasami tłuszczowymi omega-3, była dr Johanna Budwig (1909-2003). Ta niemiecka biochemik za swoje odkrycia była aż siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. Jest największym autorytetem w dziedzinie biochemii tłuszczów oraz leczenia chorób cywilizacyjnych odpowiednią dietą.

Dr Budwig opublikowała w Niemczech 11 książek, z czego dopiero dwie zostały przetłumaczone na język angielski. Dr Udo Erasmus podjął się zebrania całej, zawartej w nich, wiedzy w swoim opracowaniu pt. "Fats and oils" wyd. Alvis Books, Kanada.

Prowadziła swoją własną klinikę, w której - jak sama publicznie stwierdziła, a nikt temu nie zaprzeczył - aż 90 % pacjentów z nowotworami w stanach krytycznych, którym lekarze praktykujący akademicką medycynę odebrali już jakiekolwiek nadzieje na przeżycie, zostało wyleczonych. Podczas jej dietetycznej terapii wyleczeniu ulegają także inne choroby cywilizacyjne, takie jak: arterioskleroza, miażdżyca, cukrzyca, dermatozy i wiele innych.

Dr Budwig ogłosiła zasady swojej leczniczej i jednocześnie profilaktycznej diety w 1951 roku. Jej odkrycia godziły w interesy przemysłu spożywczego, a przede wszystkim producentów tłuszczów spożywczych. Wielu z nich robiło wszystko, aby nie dopuścić do rozpowszechnienia się tych rewelacyjnych odkryć.

Nie dziwi więc fakt, że aż 7-krotnie ponawiano nominacje do nagrody Nobla. Na szczęście pomimo tego, odkrycia dr Budwig nabierały powoli rozgłosu na całym świecie. Rzesze naukowców za jej przykładem rozpoczęły prace badawcze nad rolą kwasów tłuszczowych w zdrowiu i życiu człowieka. Po 40 latach, w 1990 roku dr Dan C. Roehm - onkolog i były kardiolog - podjął się ponownego zbadania zasad diety dr Budwig. Na początku, jak sam pisze, podchodził do tematu z wielką rezerwą i niewiarą. Po wnikliwym badaniu, w skierowanej do środowiska lekarskiego publikacji "Townsend Letter for Doctors" oświadczył:

" (...) Nowotwór jest łatwo uleczalny. Terapia polega jedynie na odpowiedniej diecie. Reakcja na nią jest natychmiastowa; komórki nowotworowe są słabe i bardzo podatne na uszkodzenia. Dr Budwig bardzo precyzyjnie rozpoznała biochemiczny punkt załamania się nowotworu, co bardzo łatwo można sprawdzić zarówno in-vitro, jak i in-vivo."

DIETA DR BUDWIG W SKRÓCIE

"Wybaczcie niegodziwcom, którzy przez tak długi czas uniemożliwiali Wam i Waszym najbliższym dostęp do tej prostej informacji. "
Dr Dan C. Roehm

Dr Budwig stwierdziła, że przyczyną większości przewlekłych chorób, w tym nowotworów, jest nadmierna produkcja oksydazy. Tymczasem nienasycone kwasy tłuszczowe wchodzą w skład produkowanych przez organizm enzymów, rozkładających oksydazę. Niestety, użyteczność nienasyconych kwasów tłuszczowych jest zniszczona, jeśli zostaną one ogrzane, gotowane, czy potraktowane azotanami (np. dodawanymi do mięsa w procesie konserwacji).

U wszystkich poważnie chorych pacjentów zaobserwowała brak w ich krwi fosfatydów i lipoprotein w tym kwasów tłuszczowych omega-3. Jak zauważyła, w takiej sytuacji nowotwory rozwijają się bardzo gwałtownie. Ponadto analizując obraz krwi u pacjentów z nowotworami, dr Budwig zaobserwowała, że hemoglobina zamiast zdrowego czerwonego koloru ma żółto-zielonkawy odcień. To wstrząsające odkrycie zapoczątkowało prace badawcze nad sprawdzeniem teorii w praktyce.

Chorych na nowotwory pacjentów poddano terapii. Po około 3-miesięcznym okresie uzupełniania brakujących substancji odżywczych, nowotwory zaczęły stopniowo cofać się. Fosfatydy i lipoproteiny ponownie pojawiły się w organizmie, a hemoglobina odzyskała prawidłową barwę. Dr Budwig rozpoczęła wtedy poszukiwania naturalnego sposobu uzupełnienia koniecznych dla zdrowia fosfatydów i lipoprotein. Wynikiem tych poszukiwań jest znana już na całym świecie PASTA, czyli mieszanina dwóch zupełnie naturalnych składników: oleju lnianego i chudego twarogu. Muszą one być spożywane razem, gdyż wzajemnie uzupełniając się, uruchamiają korzystne procesy biochemiczne.

Białka twarożku są bogate w siarkę. Bardzo istotny składnik wszystkich tkanek oraz m.in. witaminy B1, kwasu pantotenowego i biotyny. Jest więc niezbędna do prawidłowego spalania białek, węglowodanów i tłuszczów. Zmiksowanie oleju lnianego z twarogiem powoduje związanie nienasyconych kwasów tłuszczowych z białkami. Ten prosty zabieg sprawia, że tłuszcz staje się rozpuszczalny w wodzie. Jest to bardzo istotna przemiana, która umożliwia bardzo szybkie i pełne przyswajanie w układzie pokarmowym oraz transportowanie we krwi i limfie.

ZASTOSOWANIE DIETY DR BUDWIG:

Przez wiele lat dr Budwig obserwowała efekty zdrowotne opracowanej przez siebie diety stosując ją w leczeniu pacjentów z chorobami przewlekłymi. Okazało się, że jej prosta i naturalna recepta na zdrowie przyniosła pożądany skutek nawet w przypadkach uznanych przez akademicką medycynę za nieuleczalne i śmiertelne. Na podstawie długoletniej praktyki klinicznej dieta dr Budwig znalazła zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:

1. nowotwory łagodne i złośliwe,
2. miażdżyca,
3. atak i zawał serca,
4. arytmia,
5. obtłuszczenie wątroby,
6. astma oskrzelowa,
7. problemy trawienne,
8. wrzody żołądka,
9. wady wzroku i słuchu,
10. choroba Alzheimera,

11. artretyzm,
12. problemy dermatologiczne,
13. schorzenia wieku starczego,
14. stwardnienie rozsiane,
15. reakcje autoimmunologiczne,
16. schorzenia woreczka żółciowego,
17. schorzenia prostaty,
18. cukrzyca,
19. depresja,
20. problemy z pamięcią.

Warto zauważyć, że dla osób dziedzicznie obciążonych ryzykiem zachorowania na pewne choroby, zdrowa dieta jest nie tylko jedną z możliwości, ale wręcz koniecznością. Osoby zdrowe, dietę dr Budwig mogą stosować okresowo w celach profilaktycznych, w myśl zasady - lepiej zapobiegać niż leczyć.

DIETA DR BUDWIG - ZASADY DLA ZDROWYCH I CHORYCH:

Podstawowe zasady diety dr Budwig:

 • Spożywać należy produkty świeże.
 • Potrawy nie powinny być przyrządzane na bazie produktów chemicznie konserwowanych, czy też z chemicznymi dodatkami (np. z glutaminianem sodu, polepszaczami w pieczywie).
 • Podstawowym i jedynym tłuszczem w diecie dr Budwig jest olej lniany tłoczony na zimno, nieoczyszczony, wysokolinolenowy.
 • Olej lniany należy spożywać codziennie w postaci PASTY, gdyż spożywany samodzielnie nie daje takich efektów leczniczych.
 • Pić około dwóch litrów wody dziennie (filtrowanej lub źródlanej).
 • Na pół godziny przed każdym posiłkiem należy wypić przynajmniej pół szklanki wody lub świeżego soku owocowego.
 • Jak najdłużej w ciągu dnia przebywać na świeżym powietrzu, jeśli to możliwe w słońcu.
 • Oleju lnianego zimno tłoczonego nie można używać do smażenia!


Zasady bilansowania składników odżywczych w diecie profilaktycznej:

Dieta dr Budwig bazuje na dostarczeniu organizmowi pokarmów bogatych m. in. w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty.

Należy spożywać:

 • owoce - świeże, w ilości 3 do 4 średniej wielkości porcji dziennie, owoców nie należy mieszać;
 • soki owocowe - świeże, przynajmniej raz dziennie szklankę, pomiędzy wypiciem soku z owoców cytrusowych, a zjedzeniem pasty powinno upłynąć kilka godzin;
 • warzywa - świeże, 4 do 6 filiżanek dziennie, ze szczególnym uwzględnieniem warzyw kapustnych i brokułów;
 • zboża - w postaci chleba i płatków z nie oczyszczonych, pełnych ziaren - 3 do 4 filiżanek dziennie;
 • ryby - świeże, oceaniczne, najlepiej łosoś tęczowy, makrela, tuńczyk (bardzo bogate w omega-3) - 10 do 25 dkg dziennie;
 • mięso i drób - okazjonalnie - tylko nieprzetworzone, niskotłuszczowe, od zwierząt którym nie podawano karmy zawierającej hormony, pestycydy i antybiotyki, w przypadku ciężkich chorób, z mięsa i drobiu należy zrezygnować zupełnie;
 • zmielone siemię lniane - chorzy od 3 - 6 łyżek (spożyć do 15 min. po zmieleniu);
 • produkty fermentacji mlekowej, ponieważ bakterie jogurtowe produkują w naszym układzie pokarmowym m.in. witaminy z grupy B - nieodzowne dla prawidłowych przemian metabolicznych - wskazana jest 1 szklanka letniego mleka acidofilnego, kefiru , maślanki lub jogurtu zmieszana z 2 łyżeczkami świeżo zmielonego siemienia lnianego;
 • naturalnie słodkie produkty jak: daktyle, figi, jabłka, gruszki, winogrona itp.

Produkty zakazane:

 • sztuczne słodziki, cukier (nawet brązowy), można zastąpić go miodem lub naturalnym sokiem z winogron;
 • rafinowane bądź uwodornione tłuszcze (oleje, margaryny, majonezy itp.)
 • wszelkie produkty smażone;
 • tłusty nabiał.

Skuteczność lecznicza diety dr Budwig zależy od bezwzględnego przestrzegania wszystkich zaleceń dietetycznych.
Cała terapia dietą dr Budwig musi trwać do całkowitego wyleczenia. Konwencjonalna medycyna zakłada, że jest to okres 5 lat od ustąpienia objawów choroby. Należy liczyć się z tym, że ta gruntowna zmiana sposobu odżywiania dla osób chorych, nie może być krótsza niż dwa lata, choć efekty mogą być widoczne w bardzo szybkim czasie (wyniki badań).

Dieta dr Budwig działa silnie oczyszczająco. Z tego też powodu nie poleca się jej w trakcie radio czy chemioterapii. Może to bowiem znacznie zwiększyć ilości działających toksyn, a to mogłoby okazać się zbyt wielkim obciążeniem dla organizmu.

Pasta dr Budwig to składnik codziennej diety wszystkich osób ceniących swoje zdrowie.

SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA PASTY:
Należy zmiksować (przez około 5 minut):
- 6-8 łyżek oleju lnianego - osoby chore, 2-4 łyżek - osoby zdrowe, dzieci - 1g/kg masy ciała,
- 12,5 dkg chudego białego twarogu,
- mały kubeczek naturalnego jogurtu (0% tłuszczu), maślanki lub kefiru dla uzyskania właściwej konsystencji.
Mikser do wykonania pasty powinien być z naczyniem i nożami tnącymi w środku, a nie ubijak do piany czy mieszacz do ciasta. Pasta powinna mieć jednolitą, zbliżoną do rzadkiego majonezu konsystencję. Po przyrządzeniu należy przechowywać ją w lodówce (do 48 godzin).

Tak przygotowaną pastę możemy teraz przyrządzać wg upodobania, dodając przyprawy i różnego rodzaju dodatki.

 • Na słodko - łyżka miodu, szczypta kardamonu, cynamonu, pieprzu cayenne.
 • Na słono - sól ziołowa, dodatki w postaci świeżego ogórka, szczypioru, cebuli.
 • Na ostro - do smaku imbiru, pieprzu cayenne, dodatki takie jak czosnek lub cebula.

W zależności od smaku i konsystencji przygotowanej pasty, możemy ją wykorzystać jako dodatek do porannego musli albo jako bazę sosu do warzyw, ryżu, kasz itp. Pasta przyrządzona na słodko, zmiksowana z dodatkiem banana, brzoskwini czy innego owocu jest pysznym i pożywnym deserem dla najmłodszych i nie tylko.

Po 3 miesiącach kuracji można stopniowo zmniejszać dzienną dawkę oleju lnianego.

A oto kilka przepisów wg diety dr Budwig.

MAJONEZ DR BUDWIG:
Zmiksować najpierw przez 5 minut 3 poniższe składniki:
3 łyżki oleju lnianego,
3 łyżki serka chudego,
3 łyżki jogurtu naturalnego 0% tłuszczu.
Na końcu dodać i miksować przez chwilę: sok z połówki cytryny, 1 łyżeczkę musztardy bez konserwantów, szczyptę soli i ulubione zioła. Stosować jako dodatek do sałatek i surówek.

SOS DO GOTOWANYCH JARZYN:
100g twarogu,
1/2 małego jogurtu 0% tłuszczu,
4 łyżki oleju lnianego,
1 ząbek czosnku,
mały kawałeczek świeżego imbiru,
odrobina kolendry,
kurkumy,
gałki muszkatołowej,
mielonego ziela angielskiego (albo pieprzu),
szczypta soli.
Wszystko razem miksować ok. 5 min. Aby utrzymać zawiesistą konsystencję sosu, można dodać do miksowania kawałek wcześniej ugotowanego brokuła. Zamiast imbiru, można dodać jeden mały ogórek i koperek.

SOS DO SAŁATKI OWOCOWEJ:
1 szklanki soku z pomarańczy,
3 łyżki oleju lnianego,
3 łyżki zmielonych nasion sezamu należy miksować w mikserze na wysokich obrotach przez 1 minutę.

SOS ORZECHOWY:
50g orzechów włoskich, sok z połówki cytryny, 2 ząbki czosnku i szczyptę soli zmiksować z 1 szklanką uprzednio przygotowanej pasty dr Budwig.

SOS ZIELONY (do duszonej ryby):
1 pęczek szczypiorku,
2 pęczki natki pietruszki,
1 gałązka estragonu,
1 gałązka bazylii,
1 gałązka melisy,
2 małe cebule,
1 ząbek czosnku,
2 łyżki soku z cytryny,
50 ml oleju lnianego zmieszanego z oliwą z oliwek, pieprz i sól.
Listki ziół oddzielić od łodyg i drobno posiekać. Cebulę drobno pokroić, dodać wyciśnięty czosnek. Sok z cytryny zmieszać z pieprzem, solą i olejem, po czym dodać pozostałe składniki. W razie potrzeby dodać więcej oleju i soku z cytryny.

SOS MUSZTARDOWY (do marynowanego lub wędzonego łososia):
1 1/2 łyżki musztardy,
1 1/2 łyżki miodu,
2 łyżki soku z cytryny,
1 łyżeczka wody,
8 łyżek oleju lnianego,
drobno posiekany koperek,
sól i pieprz do smaku.
Musztardę, miód, sok z cytryny, sól i pieprz zmieszać z wodą, po czym dolać powoli, cienkim strumieniem olej. Na końcu dodać koperek.

SAŁATKA Z KISZONEJ KAPUSTY:
500 g kapusty kiszonej,
1 duża cebula,
5 łyżek oleju lnianego.
Cebulę pokroić w kostkę, wymieszać razem z kapustą i olejem. Dodać pieprz do smaku.

SAŁATKA Z OGÓRKÓW I ZIEMNIAKÓW:
1 ogórek,
400 g ziemniaków,
2 duże ząbki czosnku,
4 łyżki oleju lnianego,
3 łyżki stołowe octu winnego lub jabłkowego,
świeży koperek, sól i pieprz.
Ziemniaki uparować, obrać i pokroić w plastry. Ogórek obrać i pokroić w drobne plasterki. Ziemniaki, ogórek, poszatkowany koperek wymieszać ze sobą, doprawić solą i pieprzem. Czosnek obrać i wycisnąć, wymieszać z pozostałością. Zalać olejem i octem.

Współczesne badania laboratoryjne nad siemieniem lnianym i nowotworami:

Olej lniany, który jest kluczowym elementem diety dr Budwig jest teraz przedmiotem badań na całym świecie. M.in. zajmuje się tym Duke University w Stanach zjednoczonych, który jakiś czas temu opublikował następującą informację:"Flaxseed-Rich Diet Blocks Prostate Cancer Growth and Development in Mice", czyli w tłumaczeniu na jęz. polski: " Bogata w siemię lniane dieta blokuje wzrost i rozwój raka prostaty u myszy" (źródło: http://www.dukemednews.org/news/article.php?id=6041

Kontakt z pacjentami stosującymi dietę dr Budwig:

Dobrym źródłem, zawierającym świadectwa ludzi stosujących terapię dietą dr Budwig jest internetowa lista dyskusyjna http://www.onelist.com/community/FlaxSeedOil. Jest tam wiele osób, które bardzo chętnie podzielą się swoim doświadczeniem w zmaganiu się z chorobą nowotworową. Grupę "moderuje" starszy pan, Cliff Beckwith, który od wielu lat skutecznie broni się przed wznową raka prostaty właśnie przy pomocy diety dr Budwig.

W/w treści mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym razie nie mogą być traktowane jako forma konsultacji lekarskiej.
Zamieszczenie powyższych informacji ma na celu możliwie jak najpełniejsze wykorzystanie tego wyjątkowego produktu, jakim jest olej lniany.
Ani osoba publikująca niniejsze treści, ani jej autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne błędy oraz jakiekolwiek skutki wykorzystania tychże informacji."

 

Pamiętajmy, aby oleju lnianego nie używać do smażenia. W wysokiej temperaturze traci on bowiem swoje cenne właściwości. Olej ten świetnie sprawdzi się natomiast na zimno jako dodatek do sałatek, ale również jako alternatywa dla masła i margaryny do smarowania pieczywa.

Olej lniany należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce, aby zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem światła słonecznego.

OLEJ LNIANY to prawdziwe złoto dla naszego zdrowia i urody. Należy wybierać olej lniany ten najwyższej jakości, tłoczony na zimno i cieszmy się jego zdrowotnymi właściwościami na co dzień.

Polecam również olej rzepakowy tłoczony na zimno, olej konopny tłoczony na zimno.

Życzę wiele zdrowia i uśmiechu na twarzy, szczególnie z OLEJEM LNIANYM Z CZYSTEGO EKOLOGICZNIE ROZTOCZA.

Zachęcam do podzielenia się informacjami, jakie oleje lubicie najbardziej, do czego i jak ich używacie. Czekam na Wasze inspiracje.

 

oleje4__Copy

 

 

 

© Naturalna Kuchnia Inspiruje
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci